Drottning Silvias hyllningsföreställning

En stor ära att Ensamkommandes Förbund får vara med på Drottning Silvias hyllningsföreställning!
Då vår förbund vill inspirera ungdomar att ta aktiv del i samhället så är detta deltagande en stor stöd och motivationsgivande för våra unga medlemmar. En del ungdomar fick möjligheten att framträda extra och representera vår förening, våra aktiviteter och vår insats i samhället. Den typen av tillfälle ger våra ungdomar bekräftelse och större självförtroende vilket är stärkande för oss både på individ och föreningsnivå.

Ungdomar som en gång i tiden inte räknades in i samhället och levde under jorden fick träffa kungen, drottning Silvia, kronprinsessans Viktoria, prince Philip, princess Madeleine, Princess Sofia och Prince Daniel.
Zabeh Karim och Ali Hosank fick också möjlighet att vara på scenen och berätta om sina framgångar, om Mötesplats Otto och att Hur är att vara ensam i ett nytt land. En erfarenhet och upplevelse som ungdomarna tar med sig långt framöver.

Vi tackar för möjligheten och det stödet vi får från kunga familjen.

#kungahuset

Comment

There is no comment on this post. Be the first one.

Leave a comment